~Marija Stefanović je diplomirala kliničku psihologiju na Univerzitetu u Beogradu 1979. godine. Nosilac Jugoslovenskog sertifikata za psihoterapiju od 2003 i sertifikata ECP i EAGT. Od 1980. do 1995. godine radila je kao stručni saradnik u srednjoj školi u Čacku. 1991. godine je počela sa privatnom praksom, kao dopunskom delatnošcu i edukacijom iz Geštalt psihoterapije u Geštalt studiju Beograd koju vodi Dr Lidija Pecotić. 1996. godine otvara «Psihološki studio Anima», u kome samostalno obavlja praksu. Od 1992. godine angažovana je u radu humanitarnih organizacija – Zdravo da ste, IRC, Save the Children i IAN, u aktivnostima vezanim za pružanje psihološke podrške izbeglim i raseljenim licima, u kolektivnom i privatnom smeštaju. Ciljne grupe su bile odrasli, mladi i deca, aktivnosti su se odvijale kroz rad u:
~Višegodišnji rad u kolektivnim centrima kroz psihološke radionice za odrasle i decu – Zdravo da ste
~Centar za mlade, rad u grupama adolescenata na traumama, integraciji i adaptaciji u novu sredinu – IRC
~Individualni terapijski rad sa PTSP mladih – Save the Children
~Trauma centar – rad sa PTSP – IAN
~1998. godine završava edukativni program u školi koju vodi Dr Lidija Pecotić, obezbeđujući iskustvo u radu sa priznatim Geštalt terapeutima: D.Davidov, Joseph Zinker, B.Muller, Michel Miller, Ole Ry Nielsen, Filipo Rametta itd. Završni ispit polaže kod Dr Lidije Pecotić i Bertrama Mullera. Istovremeno počinje sa individualnim i grupnim edukativno terapijskim radom u GS-Beograd.
~2000. godine osniva NVO Horizonti, u kojoj je kao menadžer i koordinator, zajedno sa pedesetak angažovanih stručnjaka, učestvuje u realizaciji programa širom Srbije, a koji su usmereni na pružanje psihosocijalne pomoći ugroženim pojedincima i porodicama sa različitim dijagnostičkim implikacijama ( izbegli, raseljeni, socijalno deprivirani, zlostavljana i zanemarena deca, deca sa poremećajima u ponašanju, disfunkcionalne porodice…).
~2000. godine polaže ispit za Trenera i Supervizora na Malti. Takođe je pohađala programe iz drugih terapijskih pravaca – TA ( Josip Berger, Lukrecija Vranešević), Porodična terapija, sistemski pristup (Nada Polovina), Bioenergetska analiza (Stanka Gavrić, Divna Perić, Filip Helfner).
~Od 2002. godine u okviru Centra za decu, mlade i porodicu «Oaza» realizuje niz preventivnih i edukativnih programa.
~Tokom svog rada obavljela je i obavlja sledece funkcije:
– Predsednik Društva psihologa Čačka
– Potpredsednik Udruženja za Geštalt terapiju Jugoslavije od 1994. godine
– organizator aktivnosti i pomoćnik direktora GS-Beograd
– Delegat GS-Beograd u FORGE
–gostujući trener u Geštalt centru Skopje ( Makedonija ), u Hrvackoj (Rjeka, Zadar), Crnoj Gori (Podgorica), Bosni i Hercegovini (Sarajevo).